Umywalka jest jedną z najważniejszych elementów łazienki. To właśnie ją najczęściej użytkujemy. Musi być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Liczy się nie tylko kształt!

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów umywalek:

-       Tradycyjne: wisząca i stojąca na postumencie

-       Blatowe: nablatowa (osadzona na blacie); blatowa (połączona z blatem); podblatowa (wpuszczona w blat); półblatowa (część jest wpuszczona w blat reszta wystaje poza nim);

-       Meblowe: z blatem ceramicznym (stanowiąca jedną całość osadzone na meblu)

-       oraz o nieregularnych kształtach.

 


Różnią się nie tylko sposobem mocowanie, ale również wielkością. Powinna być ona dostosowana do rozmiaru naszego pomieszczenia. W małej łazience najlepiej wybrać 40cm bądź 50cm, aby była możliwość swobodnego poruszania się przy niewielkiej przestrzeni. W średnich od 70 do 80cm, natomiast w dużych zdecydowanie większe (120cm) a nawet podwójne. Spotkać można również narożne umywalki, co również otwiera pewne możliwości aranżacji naszej łazienki.


Pamiętaj, aby dostosować odpowiednią wysokość w zależności od naszego wzrostu. Dzieci zawsze mogą wskoczyć na podeścik. Natomiast zbyt niskie zamontowanie, będzie zmuszało do ciągłego schylania się.

Umywalki wykonane są z różnych tworzyw od ceramiki, szkła, marmuru po kompozyty stal nierdzewna czy też drewna. W zależności jaki materiał wybierzemy, należy zapoznać się z jego czyszczeniem, ponieważ szybko można ja uszkodzić, jeśli wybierzemy nie odpowiedni preparat.

Przed wyborem należy pomyśleć w jakim stylu chcemy utrzymać naszą łazienkę. Ma to istotny wpływ na wybór armatury, ich kolor oraz kształt oraz rozmiar. Najlepiej skorzystać z porad specjalistów, którzy podpowiedzą pewne rozwiązania i dobiorą właściwe rozmiary.